27 C
Скопје
среда, август 12, 2020

Власта ги заборави ветувањата кон „Медената“ Атиџе – Ни работа, ни песна, повторно си...

Ништо од ветувањата кои протагонистката од документарецот „Медена земја“ пред четири месеци ги доби од градоначалникот на Лозово. Ниту стана туристички водич, ниту снимаше...

ПОЕЗИЈА ЗА ДУША: „Тако ти Бога, девојко“ – Првата запишана македонска народна песна

„Тако ти Бога, девојко“ е љубовна песна која датира од 16 век, таа всушност е првата запишана македонска народна песна која потекнува од Костурско,...

НУ Стоби реобјавува фотографии од активности во 2014 само за да најстарaтa ранохристијанска црква...

Националната установа Стоби, на Фејсбук реобјавува фотографии од 2014 година од конзерваторско-реставраторските работи на мозаикот на, според Установата, најстарата ранохристијанска црква во Македонија. Според објавеното, мозаикот...

За сите животи загубени од пандемијата: Александар, Дац и Благој Нацоски со порака за...

Музичка соработка на композиторот и пејач Александар Митевски и актерот Драган Спасов - Дац со македонскиот еминентен тенор Благој Нацоски кој живее и работи...

ВИДЕО: Симон Трпчески со посебна благодарност до македонските, но и сите здравствените работници низ...

Одбележување на светскиот ден на здравјето! Посебна благодарност до македонските здравствени работници и сите здравствени работници низ цел свет!… и како поддршка на активностите...

ФОТО: Во онлајн наставата за 6. одделение се цензурира строфа од Петре М. Андреевски...

Граѓани реагираат на социјалните мрежи дека во онлајн-наставата за 6. одделение се фалсификува делото на еден од најголемите македонски поети Петре М. Андреевски. Како што...

МНТ ВО ВАШИТЕ ДОМОВИ: Од утре бесплатно гледајте претстави на YouTube – Ова е...

Од НУ Македонскиот народен театар (МНТ) попладнево преку својата официјална Фејсбук страница излезе со следново соопштение: - Драга публико, бидејќи овие денови не можете да...

ВИДЕО: Македонски девојчиња од „Арт Балет“ победија на натпревар во Москва

Македонските претставнички од студиото „Арт Балет “ го освоија првото место на WADF (Europian Artistic Dance Champions) во Москва. Имено, Хана Патриција Поповски го подигна...

Албанските писатели од Министерството за култура добија три пати поголеми суми за финансирање книжевни...

Министерството за култура ги објави резултатите од Годишните конкурси за финансирање проекти од национален интерес во културата за 2020 година по дејности и области. Во...

„Независниот“ Рамчиловиќ доби 90 илјади денари да пишува за Долно Коњари

И пратеникот Зеќир Рамчиловиќ доби средства од Министерството за култура, беше објавено во нивниот годишен кокурс. Рамчиловиќ со 90 илјади денари ќе го печати и...

Популарно