7.3 C
Скопје
недела, февруари 23, 2020

Јовановиќ: Дали фирми блиски до еден неодамнешен вицепремиер ќе го купуваат „Чебрен”

Економски истражувач чија специјалност е применетата макроекономија, Бранимир Јовановиќ, кој беше дел од тимот на поранешниот министер за финансии Драган Тевдовски го критикуваше Оглас...

Поскапеа цените на горивата

Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги донесе одлука со која се врши зголемување на малопродажните цени на нафтените деривати во прoсек 0,84 отсто...

Мицкоски најави економски бум: Обнова на македонската економија и повеќе пари за секого

Повисоки просечни плати за 25%, пензии за 20%, инвестиции, пониски даноци, невработеност под 10%… ова се дел од мерките кои вчера ги промовираше лидерот...

Обложувалниците предупредуваат: Со новиот Закон за игри на среќа 7.700 луѓе ќе останат без...

Асоцијацијата на спортски обложувалници на Македонија (АСОМ) предупредува дека со предлог измените на Закон за игрите на среќа и забавните игри кои се на...

Фриленсери: Работат од каде сакаат, за повеќе работодавци истовремено и немаат шеф над глава

-Веќе три години, креветот е мојата канцеларија. Работам на интернет, како пишувач на статии од областа на здравјето. Колку ќе работам, толку ќе заработам....

Предновогодишнa „честитка“: Од полноќ поскапуваат горивата

Регулаторната комисија за енергетика ги утврди новите цени на нафтените деривати кои ќе важат од полноќ. Малопродажната цена на бензинот ЕУРОСУПЕР БС-95 се зголемува...

НАРОДОТ ЌЕ ВРАЌА: Владата на СДСМ планира да не задолжи за 270 милиони евра

Министерството за финансии на својата веб страна ги објави планираните задолжувања за првите два квартали, односно првите шест месеци од годината за наредната 2020-та...

Регулаторна утврди нови цени: Поскапуваат горивата од полноќ

Со денешната одлука на Регулаторната комисија за енергетика, малопродажните цени на нафтените деривати се зголемуваат во просек за 2,25%. Малопродажната цена на бензинот ЕУРОСУПЕР БС-95...

ВИДЕО: Нови детали од аферата Братски рекет на Заеви

Ако братот на премиерот не е заинтересиран и никогаш не сакал да го купи атрактивното земјиште на скопскиот бизнисмен Киро Тошевски, тогаш зошто премиерот...

Груевски: Воведувањето прогресивен данок беше катастрофална грешка на оваа влада, за што укажував уште...

Независно што воведувањето прогресивен данок беше катастрофална грешка на оваа влада за што укажував уште пред да се воведе истиот, сепак иако целта е...

Популарно