27 C
Скопје
среда, август 12, 2020

Горивата поскапуваат од полноќ, Регулаторна го објави новиот ценовник

Малопродажните цени на нафтените деривати согласно Методологијата за формирање на цените, се зголемуваат во просек за 1,96%. Малопродажните цени на бензините ЕУРОСУПЕР БС-95 и ЕУРОСУПЕР...

Јовановиќ: Анѓушев лапна 106.000 евра државна помош за еден месец, а ќе нема пари...

Бранимир Јовановиќ, советникот на поранешниот министер за економија, Драган Тевдовски, ја критикува одлуката Коча Анѓушев да биде член на Советот за фискални мерки за...

Речиси 12 илјади лица останале без работа за два и пол месеци во Македонија

Во периодот од 11 март до 31 мај годинава 11.904 лица се стекнале со статус на невработени лица, за кои претходно имало регистрирана пријава...

Славески со лекција за Ангеловска: Ако сакавте да им помогнете на граѓаните тоа веќе...

Во гостувањето во Топ Тема професорот и висок функционер на ВМРО-ДПМНЕ, Трајко Славески посочи дека ветувањето за платежна картичка и пари за директна помош...

Заев: Очекувам да порасне нашиот рејтинг до есен поради одличните економски мерки

„Аналитичарите од СДСМ правеа анкета преку релевантна агенција и јас не би коментирал поконкретно околу резултатите. Имаме шест отсто предност, а ако има анкета...

Куновска: Равенка со една непозната – Кој увезува и кој ќарува од увозот на...

Поранешната пратеничка на СДСМ и екс-претседателка на скопската Организација на партијата, Софија Куновска смета дека многу лесно може да се открие кој увезува а...

Среде битката со корона, кога во цел свет рапидно пaѓa цената на горивата: Владата...

Владата одлучи акцизата за нафтените деривати да се се зголеми за три денари, дознава Алсат. Оваа одлука доаѓа по т.н. патка или „барање“ на Стопанската...

Ќе се намали ли цената на становите после корона-кризата?

Просечната цена на квадратен метар станбена површина поевтинила за 4,3 отсто во втората половина од минатата година во однос на првата половина, при што...

Арсовска: Веднаш скокнаа на зборот oлигархија истите тие што ја приватизираа Македонија

Не им сметаше кога секое гранапче и мало фирмиче што едвај преживуваат, ги етикетираа како „големи газди“ за да ги линчуваат, а веднаш скокнаа...

Mицкоски: Зголемувањето на акцизата не е два туку три денари – ова не е...

„Денеска што ни се предлага, а требаше да биде два денари за зголемување на акцизата за безоловните горива и за дизелот сега од денеска...

Популарно