22 C
Скопје
вторник, август 11, 2020

Навечер спиете боси или со чорапи? Еве која е разликата…

Психолозите велат дека, освен поради физичките причини и топлината на телото, постојат и психички причини поради кои некои луѓе навечер спијат со чорапи, а...

5 пијалаци за силен имунитет во време на коронавирус

Нашиот имунолошки систем е секогаш активен. Затоа е потребна здрава доза на витамини и минерали. Еден од најлесните и најефикасните начини да го заштитите...

Овој пијалак треба да го избегнувате бидејќи создава брчки на вашето лице

Едни од најчестите грешки поврзани со убавината се лошите навики. Нашата кожа забрзано старее по 30-тите, па така треба да бидеме особено внимателни околу...

Како да ги разликувате: Настинка, грип или коронавирус?

Кашлица, течење од нос, болки во грло и треска: симптомите честопати се слични кога ќе се почувствувате болни. Поради тоа е тешко да се...

КОРИСНИ СОВЕТИ: Наместо да ги фрлате, еве како можете да ги искористите корите од...

Со оглед на фактот дека денешното, современо човештво и општество е консумеристички и нерационално потрошувачки настроено во секојдневниот живот, во домовите остануваат големи количества...

ВИДЕО: Медицинска сестра стана хит на социјалните мрежи со својот потег за позитивен дух

На сите страни на светот кој моментално е под притисок и пандемија на коронавирусот, лекарите и останатиот медицински персонал на секаков начин се трудат...

Едноставни навики кои ќе ви го намалат стресот за време на пандемијата со коронавирусот

„Вчера бев паметен па сакав да го сменам светот. Но, денеска сум мудар и сакам да се променам себеси”. Ова се мали навики кои...

ВИДЕО: Вежбајте од дома – 10 серии на вежби со фитнес инструкторката Наташа Јовановска

Време кога сите сме дома поради коронавирусот. Животот целосно ни се промени, секојдневните активности ги сведовме на минимум, лежењето во кревет и почестото јадење...

4 РЕЦЕПТИ: Утрински џусови кои ќе ви дадат енергија за целиот ден

Сите знаеме дека појадокот е најважниот оброк во денот. Здравиот појадок ни овозможува да уживаме во текот на целиот ден, ни ги задоволува сите...

Во време на стрес и неизвесност: Билка чиј неодолив мирис помага да се смириме

Мирисот на оваа билка смирува и го намалува стресот. Професорот Ханс Хат од универзитетот Хајнрих Хајн во Дизелдорф вели дека мирисот на оваа билка...

Популарно