-1 C
Скопје
сабота, јануари 18, 2020

Уште еден сериски „sвep“ кој гази со 400 км/час – Бecна машина од 1.970.000...

Прототипот наречен XP2, управуван од тест возачот Кени Брак во вселенскиот центар Кенеди на Флорида. Да потсетиме, рекордот на Ф1 стар речиси три децении беше 386,4...

5G мрежа – 5 митови и факти

Интензивните проби и тестови на новата петта генерација на мобилни мрежи, 5G, на големо се изведуваат ширум сите страни на светот. Комплетна имплементација на...

Мобилните телефони почесто ги користиме за фотографирање отколку за повици

Мобилниот телефон секогаш го носиме со себе, го користиме за испраќање пораки, како будилник, на него слушаме музика, пребаруваме на интернет, ни служи за...

Ако оваа порака ви стигне на „Вибер“, веднаш пријавете

Деновите  на мобилните телефони на корисниците кои ја имаат инсталирано апликацијата „Вибер“ им стигнала невообичаена порака. Наводно, корисници добиле порака од бројот +79183301602 во која...

Кина работи на 6-Г технологија

Кина започна истражувања околу мобилниот интернет од шестата генерација – 6-Г. Имено, кинеското Министерство за наука и технологија синоќа соопшти дека е основана и...

Твитер забранува политички огласи

Компанијата „Твитер“ денеска соопшти дека ќе ги забрани сите видови политичко огласување на оваа социјална мрежа ширум светот.Извршниот директор на компанијата Џек Дорси на...

Фејсбук ќе плаќа за кликови

Социјалната мрежа Фејсбук воведува нов дел за новости „News Tab“ на својата мобилна апликација каде ќе се прикажуваат наслови на вести кои ги бираат новинари,...

Погледнете што се случува кога новиот iPhone ќе го потопите во вода

Колку новите модели на iPhone се навистина водоотпорни? Новинарите од сајтот „Cnet“ одлучиле да дознаат што навистина се случува кога новиот iPhone ќе го...

Сноуден предупредува: Преку мобилните ве следат на секој чекор, но сепак постои решение тоа...

Поранешниот американски разузнавач и „свиркач“ Едвард Сноуден на подкастот “Joe Rogan Experience” се осврна на бројни теми во врска со сајбер безбедноста и разузнавањето. Едвард...

Внимавајте: Откриен проблем кај новиот Самсунг, може да се отклучи со било чиј отпечаток

Една Британка, сопственичка на Самсунг „S10“, се пожалила дека нејзиниот маж може да го отклучи нејзиниот телефон со неговиот отпечаток од прст. Тоа било овозможено...

Популарно