Заев: СЈО се интегрира во ОЈО

0
99

Премиерот Зоран Заев денеска го објави предлог законот за промени во ОЈО според кој ингеренциите на СЈО ги превзема Обвинителството за организиран криминал.

Обвинителството за организиран криминал ќе се вика Обвинителство за организиран крiминал и висока корупција.

Сите случаи ќе продолжи пред судовите да ги води ова Јавно обвинителство со кое раководи обвинителката Вилма Рускоска.

Премиерот Заев рече дека овој предлог ќе им биде доставен на сите партии и дека тој очекува наскоро да биде прифатен.

Извор:република.мк

Коментирај