Заев: Се среќавав со Кичеец кога застапуваше странски инвеститори

0
354

Премиерот Зоран Заев одговарајќи на пратеничко прашање на пратеникот Антонио Милошоски рече дека тројцата новинари повикани во Јавното онбинителство не се репресирани да го откријат изборот на информации, туку да дадат евентуално релевантни докази во случајот „Леонардо“ за евентуална тендерска злоупотреба на Македонски навигации и владиниот секретар Драги Рашковски.

Милошоски го обвини Заев дека потпишал контроверзен договор со надворешниот советник Љупчо Зафировски за лобирање во Франција по што започна препукувањето од собраниската говорница на денешните пратенички прашања.

Во дуелот со Милошоски кажа дека се сретнувал со второбвинетиот во случајот „Рекет“, Зоки Кичеец, но само официјално кога овој застапувал заинтересиран странски инвеститор во рударството во Македонија, односно како што кажа, извесен Ник од Австралија.

Извор:република.мк

Коментирај