Заев: Очекувам мандат од Иванов и профункционирање на Собранието

0
592

Процесите мора да бидат забрзани, секој ден е изгубен за Македонија, за сите граѓани и за европските перспективи на земјата, е пораката на еврокомесарот Јоханес Хан и тројцата европратеници што ја упатиле на средбата со лидерот на СДСМ Зоран Заев.

-Пораките на еврокомесарот и европските пратеници се јасни. Се договоривме дека процесите мора да бидат забрзани. Секој ден е изгубен за Македонија, за сите граѓани и за европските перспективи на земјата. Секако тоа не значи дека треба да престанеме да бидеме внимателни за сите овие провокации што се случуваат од другата страна. Едно е јасно, мора да побрзаме. Ние остануваме на нашето внимателно насочување на демократските процеси во државата бирајќи претседател на Собранието кој ќе испрати писмо до Иванов и да ги отстрани овие 10 дена. Веќе е презентирана програмата на идната влада и очекуваме овој процес да заврши овде. Сето тоа што претставува нова можност за трошење нови денови е ризично за Македонија, рече Заев.

Тој додаде дека Хан и европратениците изјавиле дека се подготвени по успешни реформи и отпочнати рефомрски процеси сериозно да пристапат кон Македонија со отворање на поглавјата 23 и 24, односно да ги забрзаат процесите и да ги охрабрат граѓаните кои веруваат во европерспективите.

-Тоа е уште една причина повеќе да носиме брзи одлуки во интерес на граѓаните. Се надевам дека ќе има сенс од сите политичари затоа што партиите и политичарите постојат за иднината на Македонија, рече Заев.

Во врска со блокадата со избор на претседател на Комисијата за избори и именувања, Заев рече дека немаат проблем со ова барање, но оцени дека тоа е уште еден обид да биде блокиран изборот на претседател на Собранието.

-Тоа нема да го дозволиме. Соглсно Деловникот на Парламентот на пленарна седница се бира претседател на Собранието, претседател на Комисијата за избори и именувања, членови и заменици членови. Нека ги каже ВМРО-ДПМНЕ своите аргументи зошто треба да имаат претседател на Комисијата на пленарна седница на Собранието. Ние ќе ги кажеме нашите аргументи и на крајот ќе се одлучи со гласање. Процесите мора да се движат напред…. Нема да дозволиме некој да се крие зад одговорноста и да ја блокира цела Македонија, рече Заев.

Тој го повтори ставот во врска со одлуката на Иванов за, како што рече, двете нелогични причини да не му го додели мандатот и додаде дека очекува тие да бидат отстранети по изборот на претседател на Собранието и имајќи ја предвид објавената програма на Владата.

Според него, кредибилните и регуларни избори Македонија мора да ги искористи како кредибилен и регуларен процес за придвижување напред на демократските процеси.

Воедно упати апел дека треба да се следи тоа што е пракса, а тоа е претседателот да се придржува до формалната и церемонијална улога и да го даде мандатот.

-Инаетот ја носи Македонија кон лоша иднина. Сите ние имаме обврска да се грижиме за добрини на Македонија. Очекувам до крајот на оваа недела седница на Собранието. Се друго е банализирање. Да се избере Комисија за избор и именувања и претседател на Собранието за да се движиме напред. Македонија час поскоро бара решение. Тоа е обврска и на Вељаноски, и на Груевски и на Иванов, рече Заев.

По куса пауза, еврокомесарот Хан и тројката европратеници треба да одржат средба и со лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски со што ќе ги заокружат разговорите со лидерите на политичките партии застапени во Парламентот.

Коментирај