Заборавете на строги диети: Овие три правила ќе ви помогнат да ослабнете

0
474

Појадокот е најважниот оброк од повеќе причини. Она шо можеби е најважно е праивлно да јадете.

Доколку сакате да ослабнете или само да ја одржувате својата тежина, ви пренесува три правила до кои треба да се придржувате и на соодветен начин да уживате во својот прв оброк во денот.

Јадете рано: Истржаувањата откриваат дека појадокот го подобрува метаболизмот и предизвикува во текот на денот да бидете помалку гладни, па подоцна поздраво да ручате и уште поздраво вечерате. За да телото ги согори мастите, по будењето појадуваје што порано можете.

Изберете намирници кои ќе ве заситат: Нека појадокот би биде богат и обилен за да не бидете гладни за 2-3 часа. Јадете храна која споро се вари, како и храна која содржи многу влакна и протеини затоа што ќе ви дадат неопходна енергија. И секако внимавајте појадокот да не содржи премногу шеќери.

Внимавајте на величината на порцијата: Обилен појадок секако ќе ве засити, но немојте да претерувате. Јадете умерено, онолку колку што ви треба. Кога ќе почувствувате дека сте сити, застанете. Не мора да изедете се што е во чинијата.

Коментирај