Времето во Македонија, сончево и топло, попладне дожд

0
451

Времето во Македонија претпладне ќе биде сончево со мала до умерена облачност, а попладне наместа нестабилно со локален пороен дожд, грмежи и засилен ветер, особено во западните и северните планински делови.

Минималните температури ќе се движат од 13 до 21 степен, а максималните од 29 до 36 степени. УВ индексот ќе биде 8.

Во Скопје слично време со услови за дожд и грмежи. Минималната температура ќе биде 17 степени, а максималната ќе достигне до 34-тиот степен.

Нестабилно со дожд и грмежи ќе биде и во вторник, а веќе од среда се очекува стабилизирање на времето.

 

Коментирај