ВРЕМЕТО ДЕНЕС: Претпладне сончево, попладне нестабилно

0
372

Времето во Македонија ќе биде сончево со мала до умерена облачност. Доцна попладне, а особено кон крајот на денот и во текот на ноќта ќе биде нестабилно со локален пороен дожд и грмежи, претежно во источните и јужните делови. Ќе дува умерен северен ветер.

Утринската температура ќе се движи од 11 до 20, а дневната од 28 до 35 степени.

УВ-индексот ќе има вредност 8.

Во Скопје слично време, сончево со мала до умерена облачност. Попладне нестабилно. Ќе дува ветер од северен правец. Утринската температура ќе се спушти до 17, а дневната ќе достигне до 32 степена.

За време на викендов ќе биде нестабилно со пороен дожд, грмежи и повремено засилен северен ветер, претежно во источните и јужните делови од земјата. Дневните температури ќе бидат во опаѓање и во недела и понеделник ќе биде најсвежо со температура која ќе биде под 30-иот степен.

Коментирај