Владиката Агатангел: Треба да направиме попис, тие што бараат двојазичност и кантонизација не се ни 15 отсто (ВИДЕО)

0
1622

Митрополитот повардарски Агатангел синоќа на протестниот собир во Велес на „За заедничка Македонија“ порача да се сочува унитарноста на државата за да не се изгуби и светата православна црква. Владиката побара македонските партии да ги надминат недоразбирањата, а странските амбасадори да не му вршат притисок на претседателот Ѓорге Иванов.

– Треба да направиме попис и да се преброиме, па така ќе видиме дека тие што бараат двојазичност и кантонизација не се ни 15%. Затоа драги мои да се сплотиме од ова место пред споменикот на Рацин, ги повикувам двете најголеми македонски партии да седнат на тркалезна маса и да ги решат сите меѓусебни недоразбирања, ако сакаат и нека се истепаат но, да излезат со јасен став дека нема да ја делиме Македонија – рече Агатангел.

Во говорот пак владиката уште ги повика дипломатите да не се мешаат во работата на претседателот Ѓорѓе Иванов, а Македонците да не си ја даваат земјата.

Видео: Неделник Република

Коментирај