Вкусно, сутлијаш со чоколадо и кокос

0
323

Вкусно,сутлијаш со чоколадо и кокос. Вистинско задоволство.Пробајте!

ss

 

Потребни состојки:

1 чаша ориз

2 чаши вода

О.5 л млеко

¾ чаша шеќер

5 лажици кокос

1 жолчка

100 гр. чоколадо

100 мл. Неутрална павлака

Начин на подготовка:
Ставете го оризот и водата во тенџере и оставете да се вари. Во меѓувреме, во друго тенџере ставете 5 лажици кокос и 0.5 л млеко и варете на средна температура, за да добие арома млекото.

Кога ќе испари водата од оризот, процедете го млекото и додадете го во оризот. Потоа додадете го шеќерот и неколку зрнца сол.

Мешајте постојано со лажица и не дозволувајте да загори. Кога оризот ќе се свари, тргнете го од шпоретот и додајте 1 жолчка. Добро измешајте и ставете ги во мали танирчиња.

Додека се лади таа смеса, загрејте 100 мл. неутрална павлака до точка на вриење. Потоа, додајте 100 гр. чоколадо. Мешајте додека не се истопи чоколадото и додека не се соединат добро павлаката и чоколадата.

Оваа смеса прелијте ја врз сутлијашот. Оставете да се олади и уживајте во вкусот

 

Коментирај