(Видео) Златан Ибрахимовиќ повторно го крена САД на нозе – По неговата изјава сите останаа зачудени!

0
829

Познатиот шведски фудбалер Златан Ибрахимовиќ го критикуваше сегашниот систем на натпреварување во американската МЛС лига.

Златан Ибрахимовиќ никогаш не се срамеше да го каже она што го мисли, дури и кога станува збор за плукање на сегашните работодавци.

И кога европската легенда игра фудбал во САД, тој сигурно може да најде многу поплаки. Овој пат, тоа падна на системот на натпреварување, а Американците беа зачудени.

“Мислам дека овој систем на натпреварување е тотално сра**. Како можете да развиете менталитет, ако само треба да обезбедите место во плеј-офот? Вие само треба да го освоите плеј-офот и тоа е тоа. Резултатите во секој натпревар се важни, но еве, ако го заземете седмото место, а потоа го освоите плеј-офот, ќе бидете шампиони. Тука станува збор за психологија на победникот. Таа мора да постои секој ден. Како што тренирате, играте “, рече Ибрахимовиќ.

ЛА Галакси е на петтото место во Западната конференција по 23 одиграни натпревари со 15 бода помалку од лидерот на Лос Анџелес.

Коментирај