(ВИДЕО) Трамп: Иранскиот режим е главен државен спонзор на тероризмот, се повлекуваме од нуклеарниот договор

0
620

Обраќајки им се на американската јавност, Трамп рече дека САД се повлекуваат од договорот со Иран. “Иранскиот режим е главен државен спонзор на тероризмот. Го подржуваат Хамас, Хезболах, Талибанците и Ал Каеда. Со текот на годините, Иран и нивните соработници убија стотици американски војници и ги киднапираа американските граѓани. Иранскиот режим го финансира тероризмот додека го ограбува сопствениот народ. Но, најопасни се нивните стремежи кон нуклеарно оружје “, рече Трамп на почетокот на разговорот.

Тој рече дека иранскиот нуклеарен договор е унилатерален и “фикција”. “Иранскиот договор не се почитува и знаеме што ќе се случи ако не дејствуваме. За кратко време, најголем спонзор на тероризмот ќе има нуклеарно оружје “, рече Трамп.

Трамп изјави дека Израел обезбеди разузнавачки докази дека иранското ветување е лага. “Договорот е толку лош што дури и ако Иран целосно го следи договорот, тие ќе можат да создадат нуклеарно оружје. Договорот со ништо не го ограничува Иран, вклучувајќи ја и нивната поддршка за тероризам “, рече Трамп.

Тој најави дека на Иран ќе се воведе највисокото ниво на економски санкции, но сите оние кои ќе му помогнат на Иран, исто така, ќе бидат под санкции.

Коментирај