ВИДЕО: Пред 25 години Најдоски и Панчев со Црвена звезда станаа светски шампиони

0
427

На денешен ден пред 25 години Црвена Звезда го освои Токио во натпреварот од тогашниот Тојота Куп ја совлада екипата на Коло Коло со 3-0.

Со тоа белградскиот фудбалски гигант се искачи на светскиот тронот, а пехарот во Токио го подигнаа македонците Дарко Панчев и Илија Најдовски.

Стрелец на еден од трите погодоци беше и убиствената „кобра“ Дарко Панчев, додека другите два погодоци ги постигна Владимир Југовиќ кој го доби и тогашниот најнов тип на Тојота.

Коментирај