(Видео) Овој голман сакаше да изведе слободен од центар, но неколку секунди потоа се случи неверојатен шок!

0
382

Неверојатен гол беше забележан на мечот на англиските нисколигаши Данстон и Гејнсбро.

Се играше четвртата минута, кога голманот на Геинсбро, Џордан Никсон изведуваше еден слободен удар од својата половина. Тој уфрли длабоко во полето на противникот без да знае што ќе се случи следно.

Само неколку секунди подоцна тој мораше да ја вади топката од сопствената мрежа!

Имено, топката ја погоди Лиам Брукс со сета моќ за да ја тргне што подалеку од својот гол, но тој дури и не сонуваше дека практично ќе направи ситуација за гол на својот тим.

Топката скокна над голманот, удри во пречката која се одби право на главата на неговиот соиграч кој рутински ја става во мрежата.

Данстон славеше победа на овој меч со резултат 3:1 и го обезбеди местото на “Северната лига Прва дивизија”, што е 9-ти ранг во англискиот фудбал…

Коментирај