ВИДЕО: Како да го припремите наједноставниот чизкејк од три состојки

0
361

Велат дека овој рецепт го пробале повеќе од десет милиони луѓе ширум светот.

Потребно ви е само:

-3 Јајца

-120 Гр. чоколадо

-120 Гр. крем сирење

Рерната загрејте ја на 170 степени. Чоколадото стопете го на пареа и додадете го крем сирењето.

Смесата тргнете ја од пареата и додадете три белки. Белката заматете ја во цврст снег, а потоа третина од тоа додадете во смессата од чоколадо и сирење. Внимателно и нежно мешајте, па повторно додадете третина и повторите. Истото направете го со остатокот од белките.

Калапот за печење торта завиткајте го со хартија за печење. Кога колачот ќе биде готов, исклучите ја рерната, но оставете го колачот внатре уште 15 минути.

Коментирај