ВИДЕО: Хјустон подобар од првакот Кливленд

0
441

Кошаркарите на Хјустон ноќеска остварија победа над првакот Кливленд во натпревар со пресврти. Откако Хјустон ја доби првата четвртина во вторта Кливленд постигна 41 поен и го презеде водството кое го имаше до пред крајот на третиот период. Хјустон во третата четвртина одигра добра одбрана и прими само 19 поени, со што успеа да поведе и со тоа да оствари триумф.

Најдобар играч на натпреварот беше Џејмс Харден со 38 поени, 10 скокови и 11 асистенции, кај Кливленд Леброн Џејмс постигна 30 поени, а Кајри Ирвинг 28.

Погледнете ги сите акции и кошови од натпреварот:

Резултати на ноќеска одиграните дуели:
Бостон – Чикаго 100:80,
Бруклин – Њујорк 1201:112,
Индијана – Мајами 102:98,
Хјустон – Кливленд 117:112,
Феникс – Портланд 101:110 и
ЛА Лејкерс 116:118.

Пласман Источна конференција:
Кливленд 43-22 (победи-порази),
Вашингтон 41-24,
Бостон 42-25,
Торонто 38-28,
Атланта 37-29,
Индијана 34-32,
Детроит 33-33,
Милвоки 32-33,…

Пласман Западна конференција:
Голден Стејт 52-14,
Сан Антонио 51-14,
Хјустон 46-21,
Јута 41-25,
ЛА Клиперс 40-26,
Оклахома Сити 37-29,
Мемфис 36-30,
Денвер 31-35,…

Коментирај