ВИДЕО: Доналд Трамп и Тереза ​​Меј ги обновуваат „специјалните односи“ меѓу нивните земји

0
363

Претседателот на САД Доналд Трамп и британскиот премиер Тереза Меј се сретнаа денеска во Белата куќа со цел да ги обноват, како што рече Трамп „специјалните односи“ меѓу двете нации.

Трамп ја потврди поддршката за одлуката на Велика Британија да ја напушти ЕУ, истакнувајќи дека „слободна и независна Британија е благослов за светот“.

Тие потенцираа дека ќе работат за заживување на трговските односи меѓу нивните земји, при што Меј изјави дека се надева оти сличен договор со Вашингтон ќе омекне ефектите од Брегзит.

За време на заедничката прес-конференција во Белата куќа Меј рече дека од името на кралицата го поканила Трамп во посета во Лондон оваа година, објави „Гардијан“. Таа рече дека Трамп ја прифатил поканата.

За време на прес-конференцијата Меј го поздрави Трамп за големата изборна победа.

Коментирај