Вакво нешто не е видено: НБА ќе се доигра на Бахамите

0
187

НБА-лигата се прекина пред неколку недели кога беше потврдено дека неколку кошаркари се заразени со коронавирус, па сега челниците сакаат да обезбедат услови за да се заврши сезоната.

Комесарот на НБА-лигата, Адам Силвер изјави дека се водат разговори секој ден за да се обиде да најде начин да ја заврши сезоната.

Се шпекулира дека постојат две опции за место на кое ќе се одигра завршницата. Првата од нив е да се одигра скратен турнир во Лас Вегас. По истиот да се одигра првата фаза од плеј-офот на три добиени меча, а потоа да се игра по еден натпревар до големото финале.

Наводно, финалето во НБА лигата ќе се игра до три победи, што би било прв пат во историјата. Во НБА-лигата, решени се да ја продолжат сезоната и не е важно колку ќе трае.

Ако пандемијата на коронавирусот се шири понатаму и го зафати Лас Вегас, тогаш постои опција натпреварите да се играат на Бахамите.

Извор: Спортски.мк

Коментирај