Урнебесно: Џерард во улога на преведувач и тоа од англиски на – англиски! (видео)

0
261

Сите знаеме дека на играчите кои не знаат англиски на Островот им е нешто потешко, но кога го знаете би требало да ви биде нешто полесно.

Toa не беше случај со фудбалерот на Ренџерс, Никола Катиќ кој ова лето пристигна во Глазгов.

Хрватскиот дефанзивец сосема добро зборува англиски јазик, но очигледно се уште не го совладал шкотскиот дијалект.

Сите кои некогаш ја слушнале шкотската верзија на англискиот јазик знаат дека благо кажано е поинаква.

Тешко им е и на самите Британци, а ништо полесно не му беше ниту на Катиќ па тука за да интервенира беше стратегот на Ренџерс,Стивен Џерард, кој мораше да им „преведува“ на шкотските новинари.

Извор: sportski.mk

Коментирај