Топчиња од компири и кашкавал

0
667

Состојки:

  • 4 големи компири
  • 1 филџан брашно
  • 1 филџан рендан кашкавал
  • 1 жолчка
  • половина пакетче путер
  • 150 гр. шунка
  • сол

Начин на приготвување:
Сварете ги, излупете ги и пасирајте ги компирите. Потоа додадете ја жолчката, брашното, кашкавалот, саламата (ситно исецкана) и сол по вкус. Направете тесто од кое ќе ги обликувате топчињата со големината на орев.
Ставете ги топчињата во загреаниот путер се додека не поруменат.

На здравје!

Коментирај