Толовски: На сите Македонци во дијаспората им ја честитам титулата на нашиот најголем прекуокеански тим Торонто Репторс

0
239

На сите Македонци во дијаспората им ја честитам титулата на нашиот најголем прекуокеански тим Торонто Репторс.

Пишува: Мартин Толовски на Фејсбук

Инаку, оваа честитка е поради фактот дека зад проектот Торонто Репторс стои Македонецот Џон Бутов Јуниор, син на канадски бизнисмен со македонско потекло, Џон Битов Сениор, кој е со корени од селото Габреш во околината на Куманово и кој се смета за македонски херој во модерно време.

IMG_20190615_185240_303

Меѓу радосната публика, која мечот го следеше во „Џурезик парк“ на видео бим имаше многу Македонци од повеќе генерации кои се емотовино поврзани со клубот. Основачот на репторси е Македонец по потекло.

По 24. години работа и неуморна поддршка на проектот Торонто Рапторс, Битов и неговите партнери сезонава можеа да се израдуваат не само на историски пласман во финалето на НБА, туку и на првиот шампионски прстен.

„Се чувствувам како горд родител“, изјави Џон Битов Јуниор во пресрет на решавачкиот шестти меч од финалната серија, во кој неговата екипа стави крај на двогодишната доминација на Голден Стејт.

Коментирај