Тајна средба во Тетово: Заев ќе ја прави Теута амбасадор во САД, за возрат бара гласови од Ахмети

0
292

Од неофицијални извори дознаваме дека во Тетово вечерва имало тајна средба помеѓу премиерот Зоран Заев, лидерот на ДУИ Али Ахмети, градоначалничката на Тетово Теута Арифи и бизнисменот Љазим Дестани.Тема на средбата била можна коалиција за изборите но и предлогот Теута Арифи да бидез нов амбасадор во САД. Заев рекол дека во ДУИ гледа верен партнер за сметка на другите албански партии во кои немал доверба.

Заев молел за поддршка која ќе му овозможи шанса во изборната трка особено по драстичното губење на македонски гласови. Оваа средба е тајна, а непознато која е улогата на милионерот и бизнисмен Дестани на самата средба. Ахмети имал забелешки за неостварувањето на ветувањата на Заев спрема албанците кои се чуствувале со право измамени.

Извор:Курир.мк

Коментирај