19 C
Скопје
недела, јуни 7, 2020
Tags Здравје

Ознака: Здравје

ЗА ЗДРАВЈЕ И ВЕЧНА СРЕЌА: Еве што на Бадник треба да...

Домот за Бадник традиционално се украсува со бадниково гранче, кое го симболизира здравјето, го слави животот и вечната среќа. Бадниковото гранче е од дабово дрво,...

Пет совети како да го зачувате имунитетот оваа зима и да...

Зимата со себе носи среќни празници, но и многу вируси. За да останете здрави и да уживате во претстојните празници, послушајте ги нашите совети: Вежбајте,...

Секое утро почнувајте го со сок од ѓумбир

Ѓумбирот е еден од најпопуларните зачини на светот, особено во Азија. Содржи состојки кои поседуваат аналгетско и антиканцерогено делување и е одличен за подобрување...

Овие професии се најопасни по здравјето. Дали и вашата е меѓу...

Неодамнешните анализи покажаа дека одредени професии се поврзани со зголемениот ризик од развој на различни срцеви болести или други кардиоваскуларни проблеми. Истражувањето кое неодамна го...

5 причини поради кои есенските прошетки носат најдобри резултати

Иако голем дел од физичките активности се вртат околу летото, сепак оваа година дозволете свежиот, ладен, есенски воздух да внесе промени во вашата вообичаена...

Ако спиете помалку од седум часа, еве што тоа му прави...

Ако не спиете доволно, тоа ќе се одрази на вашето моментално, но и долгорочно здравје, од менталната состојба па сè до начинот на кој...

Јадете што сакате, но не и кога сакате: Светот полуде по...

„Осумчасовната диета” е план за слабеење на Давид Зинченко и Питер Мур која ја претставија во книгата: „Осумчасовна диета – Гледајте како килограмите ги...

Зошто не смееме да пиеме вода од пластично шише кое стоело...

Во текот на жешките летни денови постојат повеќе причини зошто водата би требало да ја пиете добро изладена. Во овие денови, автомобил кој стоел на...

Спијте на левата страна: Тоа може да ви го промени животот

Левата страна на телото е доминантна лимфна страна, па секоја болка во левата страна е предизвикана од хронична блокада на лимфите, а доколку пак...

Најпопуларниот доктор на Балканот: Жената секое утро мора да го изеде...

За овој појадок организмот ќе ви каже: Фала ти што ми го даде ова! Kapдиоваскулapниот хиpyрг, доктор Емир Солаковиќ, го привлекyва вниманието со своите...

Популарно