9 C
Скопје
недела, мај 31, 2020
Tags Закон за јазици

Ознака: Закон за јазици

Заев: Јас сум Зоран Заев, го бранев Законот за јазици уште...

Владата никогаш не барала одложување на објавувањето на мислењето на Венецијанската комисија за Законот за употреба на јазиците, изјави денеска премиерот во заминување Зоран...

Заев: Груби не знаел дека целиот Закон за јазици е пратен...

Пратеникот Артан Груби веројатно не знаел дека целиот Закон за јазици е испратен во Венецијанската комисија затоа што не е член на Владата, вели...

Милошоски: Заев во три дена има три различни изјави за забелешките...

По однос на изјавите на премиерот Заев малку е што во три дена има три различни изјави. Се случувало и по повеќе односно во...

Груби: Апсурдно е со тројца Македонци да дискутирам за од Господ...

Употребата на мајчиниот јазик е право дадено од Господ, вели Артан Груби од ДУИ, кој смета дека воопшто не треба да се дискутира за...

Академик Ќулавкова: Македонците се дискриминирани со Законот за јазици на ДУИ/СДСМ

Со Законот за јазици Македонците се дискриминирани, посочува академик Катица Ќулавкова.Законот за јазици на ДУИ/СДСМ не гаранира ни едно општество за сите, ни мир,...

Ќулавкова: Наметнувањето на албанскиот како државен јазик е хибриден напад на...

Академик Катица Ќулавкова потсети дека заедно со колегите од професорската фела на време предупредуваа за суштинските недостатоци во Законот за јазиците, кометирајќи го извештајот...

Неколку битни точки од извештајот на Венецијанската комисија за Законот за...

И покрај притисоците на Владата истите да не бидат наведени во овој формат, клучните забелешки што Венецијанската комисија на вчерашната пленарна сесија и официјално ги усвои...

Османи: Ќе го бранам Законот за јазиците пред Венецијанската комисија

Вицепремиерот Бујар Османи објави на социјалните мрежи дека патува во Венеција каде што ќе го брани Законот за јазиците: На пат за Венеција, на сесија...

Трите хероини „националистки“ кои беа две години пред Венецијанската комисија

Пред 22 месеци три македонски професорки го најавија дебаклот на Законот за јазиците кој сега е парафиран и од Венецијанската Комисија, пишува порталот Експрес.мк Професорките...

Гајсер за Алфа: Имам уште документи за законот за јазици, еден...

Ла Верита – весникот кој прв ги објави снимките кои ја урнисаа специјалната обвинителка, сега со нова бомба. Во денешниот текст со наслов “Заев...

Популарно