5 C
Скопје
четврток, декември 12, 2019
Tags Загадување

Ознака: Загадување

И вечерва дишеме отров: Голема загаденост на воздухот, еве каде е...

Граѓаните ниту вечерва не можат да дишат чист воздух. Загадувањето е големо. Од градовите во моментов е најзагадено во Куманово, а од скопските општини на...

ФОТО: Загаденоста во Центар три пати над дозволената

Според мерните станици поставени во централното градско подрајче на главниот град на Македонија, покрај штетните пм 10 честички, во воздухот во Центар е забележано...

Ѓорче Петров и Карпош најзагадени во Скопје – голема загаденост во...

Со намалување на температурите во државата се зголеми и загадувањето. Денеска во поголемиот дел од градовите ширум Македонија забележано е зголемено загадување. Битола, Струмица и...

Учесниците од маршот за чист воздух и порачаа на Владата на...

Денес на улиците низ Скопје се одржа марш за чист воздух. Учесниците на маршот исшпратија неколку пораки до надлежните. Тие скандираа „Сакаме да дишиме“,...

Марш за чист воздух, ако не се исполнат барањата – бојкот...

Денеска во 17 часот пред Министерството за животна средина е закажан Маршот за чист воздух. Маршот ќе продолжи пред Собрание и Влада. Време е за радикални...

МЖСПП: Евтините сензори за аерозагадувањето не се сигурни, ниту се валидни

Малите, евтини сензори (low cost sensors) кои сé почесто се користат за мерење на аерозагадувањето, не се сигурни, ниту даваат валидни, релевантни податоци, предупредува...

На што да внимавате кога купувате маска за заштита од загадениот...

Кога нема чист воздух на видикот, барем одберете соодветна маска за заштита од загадениот воздух.Апликацијата МојВоздух нуди неколку совети за тоа како да изберете...

Утрово најзагадено кај Ректорат, во Куманово и Тетово

Кој Ректорат во Скопје, Куманово и Тетово утрово се најзагадените места во Македонија. Скопските општини Центар и Гази Баба утринава според мерните станици ја дополнуваат топ...

За Заев тоа е демократско право, додека Беса, Алијанса и ВМРО-ДПМНЕ...

Премиерот Зоран Заев во пресрет на владината седница во Тетово истакна дека за оваа политичка гарнитура најважно е здравјето на граѓаните и затоа внимателно...

ФОТО: Македонија се гуши и оваа вечер

Оваа вечер воздухот во Македонија е загаден. Вечерва најзагадено според апликацијата „Мој воздух“ е во Битола каде присуството на ПМ10 честички е 502 µg/m3, како...

Популарно