4 C
Скопје
четврток, февруари 20, 2020
Tags Воздух

Ознака: Воздух

ФОТО: Скопје во петте најзагадени градови во светот

Скопје повторно се најде меѓу градовите што ја делат судбината со енормното загадување на воздухот. Нашиот главен град вчера беше на петтото место во...

И вечерва Македонија се гуши, а граѓаните дишат отpoв – еве...

Македонија и вечерва се гуши! Мерните станици за квалитет на воздухот покажуваат дека загадувањето е енормно. Во моментот најзагадено е во Лисиче. ПМ 10 честичките...

ДЕНЕС ОД 17 ЧАСОТ: Нов марш за воздух во 2020, за...

За да имаме здраво општество, мора да имаме здрава младина, а за да имаме здрава младина мора да имаме здрава животна средина! Ова е...

И вечерва дишеме отров: Голема загаденост на воздухот, еве каде е...

Граѓаните ниту вечерва не можат да дишат чист воздух. Загадувањето е големо. Од градовите во моментов е најзагадено во Куманово, а од скопските општини на...

Владата ги прифаќа седумте барања на „Марш за чист воздух“ и...

Владата соопшти дека ги прифаќа сите седум првични барања од организаторите на „Марш за чист воздух“ што тие ги поставија минатиот петок на протест...

ФОТО: Македонија се гуши и оваа вечер

Оваа вечер воздухот во Македонија е загаден. Вечерва најзагадено според апликацијата „Мој воздух“ е во Битола каде присуството на ПМ10 честички е 502 µg/m3, како...

Загадениот воздух владата ќе го чисти со полиција

Во Владата инспекторите за животна средина од целата држава седнаа на маса со тројца министри за да разговараат за алармантното загадување на воздухот. По состанокот...

ФОТО: Вечерва во овој македонски град се измерени екстремни 1.851 ПМ10-честички

1.851 ПМ честички на 100 микрограми се измерени вечерва во Куманово, покажува апликацијата за мерење на воздухот која детектира дека воздухот во Куманово е...

ВИДЕО: Ветер дувал толку силно што подигнал во воздух продавач и...

За време на силниот удар на ветерот во турската област Кадрили, сигурносните камери на еден пазар снимиле човек кој летнал заедно со чадорот за...

Оваа билка го чисти воздухот и го запира хрчењето

Причините за хрчењето можат да бидат настинката, отечената слузокожа, зголемените крајници, девијацијата на септумот или отечениот јазик, како и вишокот ткиво или раб на...

Популарно