-1 C
Скопје
сабота, март 24, 2018
Tags VMRO

Ознака: VMRO

Грчев продолжува со навредите: Историското ВМРО е фашистичко, а македонскиот народ...

Координаторот на работната група за ревизија на проектот „Скопје 2014“, Мирослав Грчев во вечерашното гостување на Канал 5 рече дека историското ВМРО е фашистичко,...

137 години од раѓањето на македонскиот Робин Худ и последниот крал...

На денешен ден навршуваат 137 години од раѓањето на македонскиот великан, идеолог и лидер на ВМРО, нарекуван и македонскиот Робин Худ и последниот крал...

Писмо кое најдолго патувало – македонски рекорд

По Илинденското востание во 1903 година, теророт врз македонското население од страна на Турците бил уште потешко поднослив, па народот и неговите водачи пронаоѓале...

ВЕЧНА ТИ СЛАВА ВОЈВОДО: 146 години од раѓањето на македонскиот револуционер...

Роден е на 4 февруари 1872 година во Кукуш, во семејството на Султана и Никола. Се школувал во гимназијата во Солун и на Воената...

ВМРО-ДПМНЕ: Кој ги фрли амандманите поднесени на законот за двојазичност околу...

„Aмандмани поднесени на законот за двојазичност беа расфрлани околу Собранието. Тоа е факт кој го виде целокупната јавност. Ниту СДСМ ниту владејачкото мнозинство може...

Гонзалес до Трамп: За ВМРО е доцна, тие не се на...

Мајк Гонзалес од американската фондација „Херитиџ“ во својот последен коментар објавен на нејзината вебстраница, насловен „Како Доналд Трамп ќе ја промени неуспешната стратегија за...

Наредба на Тодор Александров од 22 август 1922 година

Помошната организација во тие краеви, како и македонската рев. Организација е самостојна и непартиска; таа не се меша во внатрешните борби на царството Бугарија,...

Бурниот љубовен живот на Гоце Делчев – писмо од неговата тајна...

Гоце Делчев е веројатно еден од најславените револуционери во Македонија, човек кој својот живот целосно го посветил на создавање на македонската држава. Гоце бил...

Љубчо Георгиевски со остра реакција кон Стојан Андов: Името ВМРО го...

На исказите на Стојан Андов за прашањето: Зошто било потребно во 1990 година да се стави името ВМРО? реагираше екс премиерот, Љубчо Георгиевски. Во...

Груевски: Во нашите гради бие срце македонско, нема сила која што...

Народот ќе си ја врати власта во Македонија. За Македонија секогаш ќе се бориме! Ние немаме друга земја, и не сакаме да имаме!, ама...

Популарно