0.8 C
Скопје
понеделник, јануари 20, 2020
Tags Влада

Ознака: Влада

Влада за преговори: Каталонските сепаратисти се испазарија, Шпанија доби влада

Поранешниот премиер, во изминатите два месеца вршител на должноста и иден мандатар, Педро Санчез ја доби поддршката од пратениците во шпанскиот Сенат за состав...

НОВ СКАНДАЛ: Документи покажуваат мешање на власта во судски одлуки

Иако најстрого е забрането мешањето на извршната власт во одлуките на судската власт, сепак власта очигледно не го почитувала тогаш, пишува порталот Курир. Имено редакцијата...

Пендаровски: Лустрацијата требаше да биде укината уште во првите сто дена...

Една од првите работи требаше да биде укинување на тој налудничав Закон кој го донесе Никола Груевски, вели претседателот Стево Пендаровски за Законот за...

„Еврометар“ анкета: Граѓаните согласни дека нема датум со ЕУ поради неспроведени...

Мнозинството граѓани или 56,8 отсто, како главна причина за неотпочнувањето на преговори го посочуваат неспроведувањето реформи на домашен план, додека малцинството, околу една четвртина...

Вистината за скандалот со Дескоска: Владата лаже за начинот на кој...

Владата не е искрена во случајот со номинацијата на министерката за правда Рената Дескоска. Правните експерти за Курир потврдија дека владата сурово калкулира со...

Владата ќе ја поништи лустрацијата и ќе ги обештети кодошите

Тајните соработници на Службата за државна безбедност, кодошите, од партијата на власт добија прошка, а од џебот на граѓаните ќе бидат и финансиски обештетени. Имено,...

НАРОДОТ ЌЕ ВРАЌА: Владата на СДСМ планира да не задолжи за...

Министерството за финансии на својата веб страна ги објави планираните задолжувања за првите два квартали, односно првите шест месеци од годината за наредната 2020-та...

Додека Заев да одговори дали навистина го пријавил рекетот, се појави...

Нема никаква реакција од власта откако потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ Александар Николоски јавно ja постави дилемата дали премиерот во заминување навистина го пријавил случајот „Рекет“...

Мицкоски: Идната влада на ВМРО-ДПМНЕ ќе има четири милијарди евра странски...

На денешниот собор, лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски најави низа економски мерки кои ќе се реализираат со доаѓањето на новата власта. Едно од најважното...

Еуромакс ја обвини Владата за политичка одлука: Меѓународни судови ќе...

„Еуромакс Ресоурцес“ соопшти дека владиното еднострано раскинување на договорот за концесија кај Иловица е „политичка одлука што е во спротивност со официјални изјави на...

Популарно