-6 C
Скопје
недела, февруари 23, 2020
Tags вето

Ознака: вето

Милошоски: Осум години од победата против Грција во Хаг, но после...

Денеска, 5ти Декември, е осма годишнина од правната и историска победа на Македонија во случајот со Грција, пред Меѓународниот суд на правдата во Хаг....

„Етнос“: Да не се драматизира ситуацијата, бидејќи можно е и грчко...

Да не се драматизира ситуацијата, европската перспектива и понатаму е на маса, Скопје да продолжи со реформите и да се почитува Договорот од Преспа...

Пендаровски: Франција не нè блокира, туку со право бара суштински реформи

Моето чувство и на луѓето кои работат околу мене, не е дека добиваме француско вето за почеток на пристапните договори. Франција со право бара...

Каракачанов: Македонија кон ЕУ како играч со жолт картон – Бугарија...

Македонија продолжува кон Европската Унија како играч со жолт картон, но Бугарија го држи црвениот, изјави вицепремиерот на Бугарија, Красимир Каракачанов. -Бугарија нема да го...

Костас А. Караманлис: Ако биде потребно ќе играме на картата на...

Ќе направиме сѐ за да се ублажат последиците од Договорот од Преспа, ќе ги заштитиме трговските ознаки и секако, правилно ќе играме, а ако...

Караоглу пред да даде свечена заклетва спомена вето за „државичката“ во...

Пред полагањето на свечената заклетва во Претседателската палата во Атина, новите грчки министри традиционално во кратки изјави за медиумите говорат за нивните очекувања, нивните...

Кипар се заканува со вето: Мала е веројатноста денес да добиеме...

Земјите членки на ЕУ вчера изразија несогласување околу почетокот на преговорите за влез во Унијата со Северна Македонија и Албанија, а според нивниот заеднички...

Спираки: Грција може да стави вето на европскиот пат на Северна...

Портпаролката на грчката опозициона партија Нова демократија Мариа Спраки истакна дека владата на Кирјакос Мицотакис ќе има контрола врз европскиот пат на Северна Македонија. Портпаролката...

Мицотакис се заканува со вето на преговорите на Македонија со ЕУ

Ќе го искористам секое правно и дипломатско средство за да ги ублажам негативните последици од Преспа, ќе го искористам правото на вето во отворањата...

Мицотакис: Грција во кој било момент ќе може да стави вето...

Претседателот на грчката опозициска партија Нова демократија, Кирјакос Мицотакис во неговиот говор во Парламентот за време на расправата за ратификација на Договорот од Преспа,...

Популарно