30 C
Скопје
недела, јули 5, 2020
Tags Вера

Ознака: Вера

Отец Горан од МПЦ: Тоа што порано се раздавало на гробишта...

Почнуваат зимските слави, а свештениците повторно не потсњтуваат дека гозбите органзирани во име на Бога се далеку од црковните канони и од проповедањето на...

Честит празник – Денеска ја славиме љубовта, верата и надежта

Зошто е значен денешниов ден, што е тоа кое луѓето кое луѓето го забораваат секоја година на 30 септември? Забораваат дека на овој ден...

Верниците ги празнуваат Свети маченички Вера, Надеж, Љубов и мајка им...

Православние верници денеска ги празнуваат светите маченички Вера, Надеж и Љубов и мајка им Софија. Светици кои се многу почитувани кај нашиот народ. На овој...

Росоклија: ВЕРА И НАДЕЖ, А БОГАМИ И ЉУБОВ

Ми се јавува пријателка да ми сугерира, „да не се мешам во македонските работи бидејќи не живеам во Македонија, инаку таа се согласува со...

„Вера Љубов Надеж“ премиера во Драмски театар

„Вера Љубов Надеж“, претставата во режија на Лука Кортина која премиерно ќе биде изведена вечерва (петок, 10 ноември), а е работена по истоимениот текст...

ПРАВОСЛАВИЕ: Вера со љубов, тоа е верата на христијаните

Оние што Го љубат, вистински веруваат во Бога – тие се вистински христијани не само по име, туку и на дело и со живот,...

Популарно