19 C
Скопје
петок, август 7, 2020
Tags Уставно име

Ознака: Уставно име

НЕ ПРИЗНАВААТ „СЕВЕРНА“: За Русија сме и ќе бидеме Република Македонија

Руската федерација се огласи со свој став на социјалната мрежа Твитер откако пратениците изгласаа почеток на промени на уставот со кои Република Македонија ќе...

Апасиев: Собрание не може да гласа спротивно на референдумска одлука!

И Џоле вака мислеше коа ја даваше аболицијата... ;) Дека е готово! Тикви со расол е готово. Има уште шест фази ;) Одлуката нема и не...

Прванов: ЕУ и НАТО да ја примат Македонија под уставното име

Поранешниот претседател на Бугарија Георги Прванов (2002-2012) вели дека нема шанси да биде прифатено името Северна Македонија, коментирајќи ги резултатите од референдумот во денешното...

Николоски го потсети Димитров на неколку негови изјави – Уставното име...

Во емисијата „Топ Тема“ на Телма телевизија вечерва гостуваа министерот за надворешни работи Никола Димитров и потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Александар Николоски, кој се повика на...

Пападимуилис: Ако го промените уставното име, грчкиот парламент ќе го ратификува...

Сигурен сум дека ќе има мнозинство во грчкиот Парламент што ќе гласа за Договорот од Преспа, изјави денеска потпретседателот на Европскиот парламент и шеф...

Мора да бидеме примени со уставното име – рече, па се...

Последиците се несомнено добри за нас, изјави пред неколку дена професорот Љубомир Фрчковски, коментирајќи го договорот со Грција и промената на уставното име на Република...

Ѕанакопулос: Новото сложено име ПЈРМ треба да биде и уставно име

Новото договорено сложено име треба да биде и уставно име на соседната земја, рече портпаролот на грчката Влада и министер без ресор на Грција,...

Грчки аналитичар: 99 проценти од земјите ќе поддржат Македонија да се...

Останувам на ставот дека Грција треба да го признае уставното име на Република Македонија, вели грчкиот новинар и аналитичар Такис Михас, по објавувањето на...

Грчката црква побара лично од Трамп да го повлече признавањето на...

Првичниот оптимизам за брзо решавање на спорот за името спласна. Високи извори на грчкото МНР за „Катимерини“ изјавиле дека патот до решение може уште...

Каракамишева: Грчките предлози не можат да бидат уставно име, него го...

Има право колегата Јанев кога вели дека грчките предлози за нашето НОВО ДРЖАВНО ИМЕ утврдени во грчката нацрт-спогодба со кои треба да се замени...

Популарно