32 C
Скопје
среда, август 12, 2020
Tags УНЕСКО

Ознака: УНЕСКО

Софија Куновска: Роберт, Цветанка и останати, не ви е ли срам...

По објавувањето на веста во медиумите дека УНЕСКО препорачува Охрид да се стави на листата на загрозено светско наследство Софија Куновска ги прозва одговорните: „Роберт,...

УНЕСКО предложи Охрид да се стави на листата на загрозено светско...

Поради недоволниот напредок до решавањето на проблемите и земајќи ги предвид постојаните закани и големите инфраструктурни и развојни проекти, кои што претставуваат потенцијална опасност,...

Комплексот Маркови кули претендира за Постојаната листа на УНЕСКО

Марковите кули над Прилеп претендираат од Привремената да бидат ставени на Постојаната листа на светско наследство УНЕСКО, со што оваа природна реткост би била...

Нов напад од Грците: Грција сега сака и „македонската кујна“ да...

Помирливите гестови од Македонија не влијаеја многу врз подготвеноста за компромиси на Грците во регионот Македонија во спорот околу името, пишува весникот „Ноје цирхер...

Израел ќе се повлече од УНЕСКО кон крајот од следната недела

Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху изјави дека неговата земја ќе се повлече од УНЕСКО кон крајот на следната недела. Во октомври Нетанјаху најави дека Израел ќе...

Нови локалитети на листата на светско културно наследство на УНЕСКО

На Листата на светско културно наследство, УНЕСКО официјално додаде неколку нови локалитети, соопшти Организацијата за наука и култура при ОН. Меѓу нив се и Которската...

Статус на денот: „Конечно државнички потег на Заев до неговите коалициони...

Граѓаните на социјалните мрежи се повеќе се подбиваат со лидерот на СДСМ Зоран Заев. Се повеќе граѓани со доза на сарказам ги коментираат неговите...

Борци на ИД превезуваат експлозив кон Палмира, предупреди Русија

Борци на џихадистичката група „Исламска држава” превезуваат експлозив кон Палмира, со цел да нанесат максимална штета на архитектонските споменици пред да се повлечат од...

Откриена е тајната на пирамидата Кукулкан во Мексико

Археолозите ја открија оригиналната структура изградена во внатрешноста на пирамидата Кукулкан на мајанските остатоци на комплексот Чичен Ица. Минатата година е откриено дека пирамидата Кукулкан,...

Популарно