16 C
Скопје
понеделник, март 30, 2020
Tags УНЕСКО

Ознака: УНЕСКО

Усеини: Заев кога ќе ги сруши сите дивоградби, тогаш јас ќе...

Времен мораториум за градба на нови објекти како и донесување и спроведување на урбанистички планови и постапки за утврдување правен статус на бесправно изградени...

18 НВО тврдат: Пред УНЕСКО презентиран еден, во Собрание се разгледува...

Пред претставниците на УНЕСКО во Баку презентиран еден, а во Собранието се разгледува друг нацрт-закон за Заштита на културното наследство во Охрид. Осумнаесет невладини организации...

Лашкоска: Власта на чело со СДСМ ниту сака, ниту има...

Ане Лашкоска од пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ денеска истакна дека власта нема капацитет да го реши проблемот со Охрид, кој е под закана да...

Владата од УНЕСКО доби рок до февруари да ги спроведе препораките...

УНЕСКО им даде рок на македонските власти до февруари следната година да ги спроведат препораките за заштита на природните богатства и засега Охрид нема...

Илина Арсова за Охрид: За жал УНЕСКО е веќе мит!

Познатата македонска алпинистка и прва Македонка што ја искачи највисоката точка на земјата - Монт Еверест, Илина Арсова се огласи на својот Фејсбук профил по...

„Охрид SOS“: Очигледно градоначалникот Георгиески не ги разбира препораките на УНЕСКО...

Фејсбук страната „Охрид SOS“ сподели статус каде нагласува дека градоначалникот на Охрид Константин Георгиески не ги разбира препораките на УНЕСКО, па оттука не разбира...

Охрид СОС: Единственото македонско УНЕСКО наследство на работ на бездна

Охрид СОС испрати отворено писмо по повод информациите дека УНЕСКО ќе го избрише Охрид од листата на светско културно наследство. Го пренесуваме писмото во...

Милошоски: Алармирањето на УНЕСКО за уништување на Охрид, за градоначалникот Георгиески...

Пратеникот од редовите на ВМРО-ДПМНЕ Антонио Милошоски на својот Фејсбук профил објави статус поврзан со охридскиот градоначалник Константин Георгиевски. -Според градоначалникот на Охрид, доколку тој...

Минарето на Алипашината џамија една од причините што Охрид го губи...

Конзервацијата и реставрацијата на Алипашината џамија во чаршијата во срцето на Охрид покажа пластично зошто Охрид и регионот се под закана да бидат ставени...

Димитар Апасиев: ДУИ е посилна од УНЕСКО

Информацијата дека УНЕСКО ќе го стави Охрид на листата на загрозени подрачја ја разбранува јавноста. Димитар Апасиев на својот фејсбук профил напиша: ДУИ е појак...

Популарно