19 C
Скопје
недела, август 9, 2020
Tags УБК

Ознака: УБК

АНБ незаконски ја задржала техничката можност да прислушува – Чулев повика...

Начинот на кој е формирана Агенцијата за национална безбедност (АНБ) и неотстранувањето на посредничката улога на АНБ при следењето на комуникациите, говори дека реформите...

Mијалков сведочеше за „Смилковско езеро“: Беа ангажирани сите ресурси на УБК...

Со сведочење на поранешниот директор на УБК Сашо Мијалков денеска во Кривичниот суд продолжи судењето за предметот „Монструм“ кој се однесува за убиството на...

Што е и што крие операцијата „Платформа“ која ја водела УБК!?

Еден детал од вчерашниот почеток на процесот против „организаторите“ за настаните во Собранието од 27 април 2017 година како да остана незабележан од страна...

Три години затвор за висок функционер во УБК

Поранешен главен оперативен работник во УБК, Петре Пешовски, денес беше осуден на казна затвор во времетраење од три години, пренесува порталот а1он.мк Пешовски ќе мора...

Спасовски: 50 вработени од УБК ќе мора да го напуштат МВР,...

За околу 50 вработени од поранешната УБК има утврдено безбедносен ризик за работење во безбедносните служби и ќе мора да го напуштат МВР со...

Го откри „Рекет“, па го сменија: Владата го разреши Горан Николовски...

Владата на една од последните седници донела одлука за утврдување на престанок на функциите на повеќе лица и истовремено именува нови функционери. На Горан Николовски...

Паника во УБК, пописот на облека на Боки 13 ја раздрма...

Истражителите на шефицата на Обвинителството за организиран криминал Вилма Рускоска која ја води истрагата за „Рекет“, ја дигнале на нозе Управата за безбедност и...

Агенти од УБК украле над 50 милиони денари

По сеопфатна истражна постапка отворена во март годинава, надлежен јавен обвинител од Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција, до Основниот...

Зекири: Во УБК има куп криминалци – наместо да ги избркаат,...

Реформите во тајните безбедносни служби мора да бидат суштински, вели пратеникот од СДСМ, Мухамед Зекири, кој заедно со пратеничката Фросина Ременски поднесоа над 30...

Милошоски: Прв пат во историјата, по усна наредба на УБК, се...

По годишното обраќање на Претседателот на државата, Ѓорѓе Иванов, изјава за медиумите даде Антонијо Милошоски, пратеник на ВМРО-ДПМНЕ во Собранието на Република Македонија. Прво, кога...

Популарно