21 C
Скопје
среда, јуни 3, 2020
Tags Ципрас

Ознака: Ципрас

Ципрас и Мицотакис со меѓусебни обвинувања за Договорот со Македонија

За време на вчерашната пленарна седница во грчкиот Парламент пред гласањето на законот што ги поништува одредбите што предвидуваа кратења на пензиите од 1...

Договор меѓу државата и Црквата во Грција, 10.000 свештеници нема да...

Во Атина постигнат е договор со кој ќе се прекине статусот на свештениците и бискупите како државни службеници. На тој начин, Грција е се...

Со договорот помеѓу Заев и Ципрас се проектира нова држава „Северна...

Лично сметам читајќи ја содржината на договорот, не се работи во класична смисла на меѓудржавен договор на две суверени држави. Туку постигната е една...

„Катимерини“: На повидок нов судир поради Македонија

Атина – Само три дена по оставката на министерот за надворешни работи, Никос Коѕијас, на повидок се нови конфликти во грчката влада, пишува грчкиот...

Ципрас со шокантни изјави за иднината на Македонија: Ќе го сменат...

Грчкиот премиер Алексис Ципрас во дебатата со европратениците не одговори директно на прашањето на грчкиот европратеник од Нова Демократија, Манолис Кефалојанис, за тоа како...

Името договорено, ерга омнес спорно?

Што треба да биде заокружено на престојната средба за името меѓу Коѕијас и Димитров во Охрид? Дали името, јазикот и како ќе биде напишано...

Промената на името која ја договара СДСМ значи промена на идентитетот

Не е можна промена на името без промена на идентитетот. Ваков е ставот на експертската јавност откако во јавноста се погласно се зборува за...

Што договорил Заев во Давос? Коѕијас му порачал на Нимиц да...

Атина е преплавена во антимакедонски плакати во пресрет на протестот во недела на кои македонците се претставуваат како варвари и злоставувачи. Зачестуваат формалните и неформалните...

Грци, Македонци, „Цигани“: Толку омраза, а толку слични (Фото галерија)

Градоначалникот на Солун Јанис Бутарис со својата изјава дека Грците не треба Македонците да ги нарекуваат „Цигани“ туку треба да им помогнат, потсети на...

Пратеник се заканува дека ќе го напушти Каменос, ако го смени...

Константинос Кацикис од „Независни Грци“(АНЕЛ), се закани дека ќе ја напушти партијата и парламентот доколку лидерот Панос Каменос го смени својот став кон прашањето...

Популарно