18 C
Скопје
среда, август 12, 2020
Tags Томор Морина

Ознака: Томор Морина

ВИДЕО: Томор Морина со тапани пречекан вo Косово

Поранешниот припадник на ОВК, Томор Морина, кој македонските власти не го испорачаа на Белград по потерница од Србија, дочекан е синоќа во својата родно...

Морина излезе од Шутка и замина во Косово

Не се исполнети условите Томор Морина да се екстрадира во Србија. Освен Кривичен, иста одлука донесе и Врховен суд. Поранешниот припадник на косовска ОНА,...

Алсат дознава: Донесена е одлука за ослободување на Морина

Алсат дознава дека е донесена одлука за ocлободување на Морина. Телевизија Алсат-м дознава дека е донесена одлука за ocлободување на Морина, стои во нивната кратка вест објавена...

Стоилковиќ: Случајот со Морина ја докажа улогата на актуелното државно раководство

За актуелниот случај со потерницата по Томор Морина и одбивањето на Македонија да го испорача на Србија, пратеникот Иван Стоилковиќ пишува дека меѓународната заедница...

Кривичен реши Морина да не се екстрадира во Србија

Кривичниот совет при Основниот кривичен суд – Скопје донесе решение дека не се исполнети условите за екстрадиција на поранешниот припадник на Ослободителната војска на...

Адвокатот Рауфи: Томор Морина ќе биде ослободен од притвор, нема екстрадиција...

Поминаа скоро две недели од апсењето на поранешниот војник на УЧК, Томор Морина, во Македонија. Тој беше уапсен од македонските власти по налогот за...

Косовскиот амбасадор во затворска посета на Томор Морина

Амбасадорот на Косово во Скопје, Ѓерѓ Дедај, го посети притворениот косовски државјанин, Томор Морина, во затворското одделение во Шутка. Како што пренесе Дедај, Морина...

Судот ја извести Владата: Османи и Нухиу немаат право да го...

Кривичниот суд ги одби барањата на вицепремиерот, Бујар Османи, и заменик министерот за внатрешни работи, Агим Нухиу, да го посетат поранешниот припадник на УЧК,...

Барањето за екстрадиција на Морина во понеделник пред Кривичниот суд

Барањето на Србија за екстрадиција на поранешниот припадник на УЧК, Томор Морина, пристигнало во Министерството за правда, и во моментов се преведува. Се очекува...

Османи од СДСМ: Во Македонија веќе две години немаме на власт...

Кривичниот суд во Скопје вчера ја отфрли жалбата на адвокатот Насер Рауфи, со која се бараше ослободување на поранешниот припадник на УЧК Томор Морина,...

Популарно