26 C
Скопје
недела, јули 12, 2020
Tags телешко

Ознака: телешко

Телешки шницли со сос од костени

Состојки: - 1 кг. говедско месо - 70 гр. брашно од костен - 160 гр. костени, исчистени и печени - 80 гр. путер -  маслиново масло - 30 гр. кромид -...

Телешки ролати

Состојки: - 3 лажици маслиново масло - 3 лажици сончогледово масло - 4 прстофати мајчина душица - 4 прстофати црн бибер - 1 лажица сол - 300 гр. карфиол - 400...

Телешки шницли со сос

Состојки: - 500 гр. телешки шницли - 1 чаша оцет балсамико - 5 лажици маслиново масло - 3 лажици мед - ½ чаша соја сос - 2 прстофати сол - 2...

Мелено телешко месо со сос од печурки

Состојки: - 80 мл. масло - 600 гр. печурки - 1/2 лажичка сол - 3 прстофати црн бибер мелен - 1/2 лажичка рузмарин - 3 лажици брашно тип 500 - 500...

Супа од телешки јазик

Состојки: 1 телешки јазик 1 морков 1 кромид 1 парче целер ситно исецкан 1 ловоров лист 1 лажичка црн бибер во зрно 500 мл....

Телешки шницли со сос од јаболка

Состојки: • 6 телешки шницли • 4 кисели јаболка • 1 лажиче кари • 4 лажици масло • 1/4 лажичка ким • 1 ловоров лист • 2 главици лук • 1 чаша...

Популарно