31 C
Скопје
понеделник, јули 6, 2020
Tags Таки Фити

Ознака: Таки Фити

Таки Фити: Имаме одлични односи со БАН, а ставот за македонскиот...

Актуелниот претседател на МАНУ Таки Фити денеска изјави дека ќе разговараат со колегите од Бугарската академија на науките (БАН) околу нивниот став дека Повелбата...

Фити: Гоце не е роден во Бугарија, туку во Кукуш и...

Академик Таки Фити во синоќешното госстување на ТВ 24 зборуваше за спорот помеѓу македонската и бугарската комисија околу Гоце Делчев. „Не е важно дали е...

Таки Фити: 2019-та нема да биде година за економија

Тешко дека 2019-та ќе биде година на економијата, иако Владата тоа помпезно го најавуваше, вели за Алсат универзитетскиот професор и претседател на МАНУ, Таки...

Фити: Од 100 дипломирани студенти само 13 можат да се вработат...

Неопходни се длабоки реформи во образовниот систем во државата, подобрување на законската рамка што го регулира организирањето и дејствувањето на партиите, неопходна е демократизацијата...

Владата ја испрати ќерката на Таки Фити како претставник на Македонија...

Како претставник на Македонија во Светска банка Владата ја испратила Нина Фити, ќерка на академик Таки Фити, кој го поддржа Договорот со Грција, изјавија...

Таки Фити се колеба: Ќе беше подобар договорот ако не требаше...

„Јас мислев дека можеше нешто повеќе да се издејствува, ако успеевме со меѓународен договор да го решиме ова прашање врзано со промена на Уставот,...

Таки Фити говореше дека Уставот не смее да се менува, сега...

Договорот за промена на името за севкупна постигнат меѓу премиерите на Република Македонија и Грција, Зоран Заев и Алексис Ципрас, а потпишан од министрите...

МАНУ: Никој нема право да преговара за идентитетот, јазикот и промена...

Македонската академија на науките и уметностите апелира за изнаоѓање заемно прифатливо решение за прашањето за името и ги охрабрува политичките водства на Македонија и...

Популарно