-2.4 C
Скопје
петок, април 3, 2020
Tags Свети Трифун

Ознака: Свети Трифун

Денеска се празнува Свети Трифун: Заштитник на градинарите и лозарите

Светиот маченик Трифун спаѓа меѓу поголемите празници кои македонскиот народ ги празнува со многу обичаи, но главно е познат по обредното закројување на лозјата....

ФОТО: Бесплатни лубриканти, кондоми и влажни марамчиња ќе дели општина Неготино...

Три дена ќе трае прославата на Свети Трифун и Свети Валентин во општина Неговино годинава. Од 12 до 14 февруари, соопшти претседателот на Советот...

Доколку сакате да ја најдете љубовта на својот живот, вечерва на...

Православните верници денеска го одбележуваат Свети Трифун, а легендата вели дека светецот има чудотворна моќ за лекување и дека со тоа  успеал да ја...

Популарно