19 C
Скопје
понеделник, јули 13, 2020
Tags судски совет

Ознака: судски совет

Панчевски: Спиете ли мирно Џолев, судии, Судски совет?

Поранешниот претседател на скопскиот Кривичен суд, Владимир Панчевски, се обрати до поранешните колеги судии, откако судењата за два одделни предмети, „Еразмус“ и „Тортура“, се...

Панчевски: Политички прогон врз неистомисленици и борци за правда!

Го измислија АКМИСОТ како криминал на годината и ме линчуваат веке три години, нејасно останува која е штетата од овој АКМИС како се повредени...

Притисоци по телефон го одложија изборот на судии во Скопска апелација

Изборот на шест судии за Апелациониот суд Скопје денеска пропадна откако седницата на Судскиот совет се прекина за пауза и паузата се претвори во...

Панчевски: Шминка пред народот, палење и гасење на ниски страсти на...

ШМИНКА ПРЕД НАРОД ПАЛЕЊЕ И ГАСЕЊЕ НА НИСКИ СТРАСТИ НА ВЛАСТА! Ниту ќе биде разрешена ниту некој тоа нешто сериозно го сфаќа, другарчињата од комитетот...

Судски совет утре ќе расправа за разрешување на Кацарска

Судскиот совет на своја редовна седница на 26 јуни ќе расправа за разрешување на судијката Добрила Кацарска од позицијата судија. Според извори од Судскиот...

Судијата Киро Здравев избран за претседател на Судскиот совет

Судијата Киро Здравев е новиот претседател на Судскиот совет. За него гласаа 12 члена и ниту еден не беше против на тајното гласање. Негов...

Судскиот совет купи ново БМВ вредно над 40.000 евра – не...

Претседателот на Судскиот совет Зоран Караџовски пред заминување од функцијата, набавил ново БМВ вредно над 40.000 евра. Според договорите склучени во петокот, на кои...

ДУИ го блокираше изборот на Бујар Сабриу за член на Судски...

Собранието на Република Македонија повеќе од еден месец не постапува по предлогот на претседателот Ѓорге Иванов за нов член на Судскиот совет, кој согласно...

Адеми побара преведувач во Судски совет и примена на албанскиот јазик

Членот на Судскиот совет на РМ, Селим Адеми на почетокот на денешната седница побара од претседателот на СС, Зоран Караџовски да се почитува Законот...

Дескоска: Скандалозна и незаконска е одлуката на Судскиот совет за зголемување...

Не само што е скандал туку е незаконска одлуката на Судскиот буџетски совет за ретроактивно зголемување на додатоците на платата, рече министерката за правда...

Популарно