6.3 C
Скопје
сабота, септември 21, 2019
Tags спор за името

Ознака: спор за името

(ВИДЕО) Според Столтенберг ние сме North Makedonia?

Генералниот Секретар на НАТО во телевизиско интервју за француската телевизија France 24 говореше за односот на НАТО со големите сили, САД и Русија. На...

Самарас: Договорот не го решава проблемот и може да предизвика експлозии

Да запаметите дека со договорот го затворивте привремено, не го решивте прашањето и оттука па натаму, отворате уште полоши проблеми, рече поранешниот грчки премиер...

Бошњаковски: Химната, грбот и знамето нема да се менуваат…

Интерпретацијата од грчката Влада на делови од Договорот не соодветствува со оригиналните делови , велат од македонската Влада. – Договорот не предвидува транскрипција на новото...

Апасиев: Еј, комуњарчиња… Ве поздрави Киро Глигоров!

Еј, комуњарчиња… Ве поздрави Киро Глигоров p.s. На толку „специјални советници“, никој да не ти посочи елементарна правна процедура – треба да си опкружен со...

Зоран Заев: Крајот на септември, почетокот на октомври референдум за името

Кон крајот на септември, почетокот на октовмри може да се одржи референдум за името, најави вечерва премиерот Зоран Заев при гостувањето во Топ Тема на Телма...

Српски КУРИР: Пропаднаа преговорите за името помеѓу Атина и Скопје

Според српскиот портал, грчката страна побарала „премногу“, односно од името целосно да се исфрли одредницата „Македонија“, па така и покрај добрата волја, преговорите пропаднале. Во...

Се остварува прогнозата на Мицкоски: Заев сега ја менува изјавата за...

Премиерот Зоран Заев денеска одговарајќи на пратенички прашања во Собранието на Република Македонија истакна дека за предлогот Република Илинденска Македонија, во спорот со името...

Каменос „смирува“: Решение на името нема да има

Решение нема да се најде, вели министерот за одбрана на Грција и коалициски партнер во грчката влада Панос Каменос во интервју за радиото „Алфа989“. Лидерот...

Мицкоски: Да почекаме на лидерската средба, да видиме што се предлозите,...

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски вечерва присуствува на работната вечера од процесот Жан Моне што се одржува во одговор. Тој пред почетокот на вечерата...

Та неа“: Македонската страна го менува ставот за употреба на уставното...

Како што јави дописничката на МИА од Атина, „Та неа“ пишува дека за Македонија да ги направи овие отстапки, бара да се обезбедат итни...

Популарно