15.2 C
Скопје
понеделник, март 25, 2019
Tags Спор со името

Ознака: Спор со името

Грчко-македонски односи и спорот околу името: Факти за негацијата и репресијата...

Македонското прашање во процесот на меѓународното признавање на Република Македонија повеќе од две и пол децении го привлекува вниманието на земјите од ЕУ, ОН...

Каменос: Ќе направиме се за да спречиме ратификација на нацрт-договорот во...

Ќе се обидеме на кој било начин да го блокираме ратификувањето на Договорот и бараме да се гласа со зголемено мнозинство, порача претседателот на...

Ципрас: Победа на Грција, си ја враќаме и древната македонска историја...

Што наскоро во Преспа ќе потпишат македонскиот премиер Зоран Заев и грчкиот колега Алексис Ципрас? Ви ги пренесуваме сите точки од договореното претставени од...

Промена во преговорите- поблиску до Северна Македонија

Се уште нема конечно решение за спорот за името меѓу Македонија и Грција, но двете страни се одлучни да продолжат да работат се додека...

Има решение на т.н. „проблемот“ за името

Битни се следните принципи во меѓународното право: 1. Државите немаат ексклузивни права на државни имиња. (РМ е правен идентитет на држава со дефинирани граници, а...

И Грчката влада го отфрли предлогот „Република Илинденска Македонија“

Грчката Влада го отфрли предлогот „Република Илинденска Македонија“.  Само еден час откако премиерот Заев по лидерската средба изјави дека тоа е опцијата која може...

Борисов: Што е можно побрзо да се реши спорот со името

Бугарскиот премиер Бојко Борисов денеска од Софија изрази надеж дека што е можно поскоро ќе се реши спорот со името меѓу Македонија и Грција. Борисов...

Попоски: Спорот со името може да се реши само доколку е...

Поранешниот шеф на македонската дипломатија и актуелен пратеник од ВМРО-ДПМНЕ Никола Попоски, во вчерашното гостување во емисијата Топ Тема на Ваша страна потенцираше дека...

Мицотакис: Владата на Скопје не може да формулира национална линија, доцна...

Претседателот на опозициската Нова демократија повторно упати остри критики до актуелната грчка Влада, за политиката што ја води, како во економијата така и во...

ВИДЕО: Историска позадина на противењето на Грција кон името Македонија, македонската...

Спорот околу името помеѓу Република Грција и Република Македонија опфаќа неколку прашања главно обединети околу името Македонија, етничкото потекло на населението што живее во оваа земја, како и...


Популарно