13 C
Скопје
среда, јули 8, 2020
Tags спиење

Ознака: спиење

Навечер спиете боси или со чорапи? Еве која е разликата…

Психолозите велат дека, освен поради физичките причини и топлината на телото, постојат и психички причини поради кои некои луѓе навечер спијат со чорапи, а...

КОРИСНИ СОВЕТИ: Зошто морате да најдете време за да се грижите...

Иако сите знаат дека грижата за себе мора да биде високо на вашата листа со приоритети, во пракса се покажува дека туѓите потреби ги...

НАСПИЈТЕ СЕ УБАВО: Раното будење носи ризик од болести

Човечкиот организам е создаден така што, дење да работи, а ноќе да одмора. Поради одредени последици од тоа, генетичари од Универзитетот на Алабама сметаат...

Храна која ќе ви помогне подобро да спиете

Храната е лек доколку се консумира умерено и во вистинско време се консумираат соодветни намирници. Наша препорака е намирниците да се консумираат 2 часа минимум...

Работа од соништата: Плата од 1.300 евра за спиење

Индискиот стартап „Вејкфит“ (Wakefit) се занимава со здраво спиење и одмор, односно со душеци кои тоа го овозможуваат. Компанијата бара почетници кои би спиеле...

Не можете лесно да заспиете навечер? Овие работи веднаш исфрлете ги...

Квалитетното спиење е непроценливо за телото и за добро функционирање следниот ден. Една студија открила дека постојаната несоница може да доведе до сериозни здравствени...

Колку време ви е потребно да спиете според годините (ФОТО)

Познато е дека квалитетниот сон игра улога во оддржување на нашиот организам, оддржување на нормална тежина, заштита од настинка, па и чување на „здравиот...

Спијте на левата страна: Тоа може да ви го промени животот

Левата страна на телото е доминантна лимфна страна, па секоја болка во левата страна е предизвикана од хронична блокада на лимфите, а доколку пак...

Мора да ги знаете овие трикови: Со нив ќе кажете “збогум“...

Нецелосниот сон или неговиот лош квалитет може да имаат многу сериозни последици по човекот. Многу истражувања покажале дека лошиот сон има негативно влијание на...

Зошто се случува телото да ни „отскокне“ додека спиеме

Сигурно некогаш ви се случило да заспиете и кога баш ви се чини дека тонете во најубавиот сон, наеднаш вашето тело ќе ве изненади...

Популарно