28 C
Скопје
сабота, јули 4, 2020
Tags собрание

Ознака: собрание

Виц на денот: Подли колеги во македонското Собрание

Прават муабет двајца македонски пратеници за тоа колку им се подли некои од колегите во Собранието: „Одам некни во тоалет, брат, кога гледам на...

Четири различни искази, четири верзии: Судот дозволи споредба на лажните сведочења...

Откако на денешното рочиште обвинетиот Александар Василевски Нинџа даде најнова „ажурирана“ четврта верзија на настаните на 27-ми април, Судот дозволи во судницата да бидат...

Тошковски: Дали СДСМ со неуставниот обид за свикување на самораспуштено Собрание...

Адвокатот Панче Тошковски од Велес на социјалните мрежи се огласи по повод свикувањето на самораспуштеното Собрание. Дали СДСМ со неуставниот обид за свикување на самораспуштено...

СДСМ и „одметниците“, без ДУИ собраа 35 потписи: Стигна барањето за...

До службите во Собранието пристигна барањето до спикерот Џафери за повторно свикување на пратениците. Во барањето се потпишани 35 пратеници од СДСМ и коалицијата...

Каракамишева: 108 пратеници гласаа за самораспуштање, а Уставот вели дека самораспуштено...

Уставот е највисокиот правен акт каде што е утврдено дека штом еднаш се распушта Собранието тоа не може повторно да се врати, затоа што...

Каракамишева: Уставен доби нарачка да го поништи самораспуштањето на Собранието, другите...

„Директивата од власта пристигна! Уставниот суд доби нарачка да ја поништи одлуката за самораспуштање на Собранието. Се мобилизираа, се узрујаа судиите замислете власта им...

Џафери: Пратениците не може да се вратат во Собранието, го вратија...

Пратениците не може да се вратат во Собранието, зашто го вратија мандатот. Не можат веќе да носат и одлуки во име на граѓаните. Јас...

Што е и што крие операцијата „Платформа“ која ја водела УБК!?

Еден детал од вчерашниот почеток на процесот против „организаторите“ за настаните во Собранието од 27 април 2017 година како да остана незабележан од страна...

Почнува судењето за организаторите на „27 април“ – се товарат за...

Почнува судскиот процес за организаторите на настаните од 27 април во Собранието на Македонија во Кривичниот суд во Скопје. Обвинети во овој предмет се...

Колумна на Страшо Ангеловски: Како македонското Собрание стана муртински атпазарски табернакул

Најпрво за да биде јасно што сакам да кажам да го објаснам поимот „табернакул“. Табернакул претставува лесен шатор во кој се наоѓал дрвениот сандак...

Популарно