4.7 C
Скопје
сабота, февруари 22, 2020
Tags Северна Македонија

Ознака: Северна Македонија

На Пендаровски му пречи „Северна“ во името, но ќе се навикнел

Запрашан од новинар на „Ал Џезира“ дали му пречи придавката „Северна“ и новото на државата, претседателот Стево Пендаровски признава дека му пречи, но со...

Новиот градоначалник на Солун: Не ми е лесно да кажам Северна...

Не ми доаѓа лесно да кажам Северна Македонија, вели новиот градоначалник на Солун, Константинос Зервас, говорејќи за грчкиот весник „Катимерини“, во однос на тоа...

Вашингтон Пост: Бизнисмен од Северна Македонија ја хакнал Фејсбук страната „Ветераните...

Бизнисмен од Северна Македонија ја хакирал (присвоил) Фејсбук страната „Ветераните за Трамп“ каде поранешните американски служби го советувале претседателот на САД, Доналд Трамп, разговарале за прашања...

Трамп: Степенот на зголемено предупредување од 2001-ва за Северна Македонија останува...

Претседателот на САД Доналд Трамп го продолжи важењето на зголемениот степен на предупредување во врска со земјите од Западен Балкан, кое е во сила...

Заев: Вредеше да станеме Северна Македонија сега ќе имаме висок животен...

Вредело, имајќи ги предвид придобивките, изјави премиерот Зоран Заев по повод една година од Преспанскиот договор, одговарајќи на новинарско прашање при денешната посета на...

„Македонија вечна“ стана „Северна Македонија вечна“

Кампањата „Македонија вечна“, сега „Северна Македоснија вечна“ содржи спотови за туристичка промоција објавени во 2008 и 2009 година. Туристичката  кампања „Македонија вечна“ е преименувна во „Северна Македонија...

Џејсон Мико објави таен документ: Меморандум за „Северна“

Меморандум До: професорите, бирократите, аналитичарите, политичарите, новинарите, културњаците, Владата на Северна Македонија и сите што се на наша страна Од: Луис Сифер Дата: Февруари 2019 Предмет: Одобрениот наратив...

Шилегов заокружи 50ка со двојазични торти и Северна

Скопскиот градоначалник Петре Шилегов денеска го прослави 50. роденден. Тој на „Фејсбук“ ги сподели роденденските торти кои ги добил. Ви благодарам на сите за роденденските...

(ВИДЕО) Никогаш „Северна”: Македонец искрши знак во Кина

Драган Миташев од Штип, кој веќе 15 години живее во Кина како македонски промотер, го искрши знакот каде што пишува „Северна”. Миташев моментално е во...

Милошоски ги помести знамињата во Собрание за да ја сокрие Северна

Пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ, Антонио Милошоски не ја признава Северна, а истото го потврди и денес кога ги поместуваше јарболите со македонското и европското знаме...

Популарно