9 C
Скопје
четврток, ноември 15, 2018
Tags Северна Македонија

Ознака: Северна Македонија

Ванковска: Прочистен, т.е. изменетиот текст на Преамбулата ќе гласи вака (видете...

Прочистен, т.е. изменетиот текст на Преамбулата ќе гласи вака (видете и проценете сами): „Граѓаните на Република Северна Македонија, Македонскиот народ, како и граѓаните кои живеат...

Митревски: Северната творба нема иднина – ќе пропадне заедно со сите...

Народите создаваат држави и стануваат нации така што се обединуваат околу некои морални и филозофски вредности, било леви или десни. Да речеме: слобода, еднаквост и...

Росоклија: Ништо не е завршено додека народот не каже дека е...

Ништо не е завршено додека народот не каже дека е крај, а јас не мислам дека е крај, напротив, ова е почеток на градење...

Апокалиптична најава на Заев: Сè е бездна, кањон, нема алтернатива ни...

Немојте да мислите дека има резервна варијанта. Не. Јас направив сè што можев. Само преку одлука на граѓаните ќе имаме обезбедена иднина, алтернатива нема,...

Шекеринска на трибина во Чаир: Светот ја гледа Македонија како нова...

-На 30 септември можеме со нашиот глас да обезбедиме Македонија да стане 30-та земја членка на НАТО. Генералниот секретар Јенс Столтенберг денеска јасно кажа...

Димитров: За мене нема поголема патриотска должност од тоа Македонија да...

Министерот за Надворешни работи, Никола Димитров, утрово беше гостин во утринската емисија „Ја сакам Македонија” на Сител телевизија. Тој информираше за текот на кампањата за...

Црвенковски во 2008: Северна Македонија ДА, но за внатрешна употреба НЕ

Македонија била подготвена да го прифати името Република Северна Македонија  (Republic of Northern Macedonia или Republic of North Macedonia) уште во 2008 година, под...

Провокација од официјална Тирана: Албанците одлучувачки фактор за Северна Македонија

Нова провокација од соседството и тоа од шефот на дипломатијата, Дитмир Бушати. По последните негирања на македонскиот јазик од Софија и Тирана сака да...

За Фрчкоски Македонија е измислена нација која има заеднички елементи со...

Професорот Љубомир Фрчкоски во интервју за „Иквал Тајмс“ на тема што ќе значи промената на името за македонскито идентитет, истакнува дека Македонија е мала...

Коѕијас: Не ми се допаѓа Северна Македонија, сакав да се викаат...

Меѓудржавните договори се резултат на компромис, склучивме договор со придобивки и за двете земји, рече шефот на грчката дипломатија Никос Коѕијас во говорот на...

Популарно