10.8 C
Скопје
понеделник, октомври 14, 2019
Tags САД

Ознака: САД

Заев: На Помпео му кажав дека ја ослободивме заробената држава

САД се докажан пријател и поддржувач на Северна Македонија, а денешната посета на државниот секретар Мајк Помпео е силен сигнал за поддршката на САД...

Македонец е прв кандидат за селектор на американската женската фудбалска репрезентација

Македонецот Влатко Андоновски – Шате е првиот пик да ја преземе селекторската функција на женската репрезентација на САД. Андоновски долги години работи во САД....

Вашингтон Пост: Бизнисмен од Северна Македонија ја хакнал Фејсбук страната „Ветераните...

Бизнисмен од Северна Македонија ја хакирал (присвоил) Фејсбук страната „Ветераните за Трамп“ каде поранешните американски служби го советувале претседателот на САД, Доналд Трамп, разговарале за прашања...

ОМД: Конгресменката Хејли Стивенс влезе во групата за Македонија и македонски...

Конгресменката од редовите на Демократската партија, Хелји Стивенс, се предружи на надпартиската „конгресна група за Македонија и заедницата на македонски Американци“, објави организација на...

Амбасадорката на САД за „Рекет“: Ова се сериозни обвинувања кои бараат...

Американската амбасадорка во Македонија Кејт Брнс по втор пат упати повик до обвинителството и Владата на Зоран Заев да преземат мерки во врска со...

Македонски активисти најавуваат протести пред македонски амбасади во САД, ЕУ…

Во повикот кој го објавува Крис Анѓелков активист за човековите права од Австралија се зборува за масовни собири пред македонските дипломатски претставништва низ светот. Во...

Мицкоски по средбата со Рикер: Потребни се реформи и бескомпромисна борба...

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски оствари средба со вршителот на должност помошник-државен секретар на САД за Европа и Евроазија Филип Рикер. Од партијата соопштуваат дека на средбата...

Амбасадорката Брнс за аферата „Рекет“: Заев да побара одговорност од владините...

Новата амбасадорка на Соединетите Американски Држави, Кејт Брнс, во ексклузивно интервју за АлсатМ, коментирајќи го скандалот со случајот „Рекет“, во кој има наводи за можна...

Мицкоски оствари средба со новата амбасадорка на САД, Брнс: За ВМРО-ДПМНЕ...

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски ја оствари првата официјална средба со новата американската амбасадорка Кејт Мери Брнс. Мицкоски и посака добредојде на Амбасадорката и изрази...

Ивор Мицковски: Добродошла амбасадорке, ве очекува незаборавна и невозможна мисија

Амариканската амбасадорка ја пречекавме во клима на Студена војна. Руси, агенти, петтоколонаши, мислиш во МК се крши новиот светски поредок. Добродошла амбасадорке, ве очекува незаборавна...

Популарно