6.6 C
Скопје
вторник, март 19, 2019
Tags Русија

Ознака: Русија

Русија денеска ја призна Република Северна Македонија

Русија ја призна денеска нашата држава под новото уставно име – Република Северна Македонија, соопшти Министерството за надворешни работи на Руската Федерација. Во соопштението од...

(Видео) Ваков мајсторски изведен пенал во фудбалот се уште не сте...

Норик Авдалијан ќе остане запаметен во историјата на фудбалот како играч кој го изведе најхрабриот шут од пенал. Станува збор за фудбалер од младинската екипа...

Руска телевизија објави листа на можни цели во САД во случај...

Руската државна телевизија објави листа на американски воени објекти што ќе бидат цел на Москва во случај на нуклеарен напад и наведе дека суперсоничната...

Русите го убиле Борис Трајковски, украле 10 милијарди и ни го...

Шокантни тврдења за политичката историја на Македонија извади скопјанката Ана Аранѓеловиќ на нејзиниот Фејсбук профил. Младата Ана, верува дека загадениот воздух во Скопје е казна...

Рускиот Оушн: Кражба на слика вредна 500.000 евра од галерија полна...

На рускиот Оушн очигледно не му беа потребни уште 11 луѓе за логистичка поддршка при кражбата на скапа уметничка творба од една руска галерија...

ВИДЕО: Руската ТВ 5 со репортажа за Македонија – Кој има...

Руската телевизија 5 направи репортажа за Македонија под наслов: Кој има придобивка од појавата на „Северна Македонија” на мапата на Европа. Глаткото преименување на Република...

ФОТО: Почина најстарата жена во Русија, имаше 128 години

Најстариот човек во Русија – Нана Шаова почина на 128-годишна возраст, во градот Баксан во Република Кабардино-Балкарија. Ова го објави Регионалната администрација на официјалната Инстаграм страница....

ММДЧП бара Кина и Русија да стават вето на промена на...

По средби со руски и кинески претставници, Македонското Меѓународно Движење за Човекови Права (ММДЧП) испратило писма до рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров...

Грција експресно одговори на критиките од Русија за менувањето на името...

Грчкото Министерство за надворешни работи ги отфрли критиките на Москва во врска со Договорот за решавање на спорот околу името помеѓу Грција и Македонија...

Руско МНР: Промената на името не е одраз на народната волја,...

Прашањето за името на Република Македонија мора да биде разгледано од Советот за Безбедност на ОН, во согласност со точка 3 на резолуцијата 845 (1993), соопшти...


Популарно