4.7 C
Скопје
сабота, февруари 22, 2020
Tags Ризик

Ознака: Ризик

Овие професии се најопасни по здравјето. Дали и вашата е меѓу...

Неодамнешните анализи покажаа дека одредени професии се поврзани со зголемениот ризик од развој на различни срцеви болести или други кардиоваскуларни проблеми. Истражувањето кое неодамна го...

6 работи во домот кои се ризични по нашето здравје

Кога ќе го поставиме прашање кои се најчестите работи од кои можеме да се заразиме, одговорите кои најчесто ги добиваме се: Јавните тоалети, хигиената...

10 фактори на ризик за мозочен удар, еве како да се...

Канадските научници направиле листа од 10 фактори на ризик за мозочен удар, кои се поклопуваат со оние кои можат да доведат до срцев удар...

Само оној кој ризикува е навистина слободен

Кога се смеете, ризикувате луѓето да ве сметаат за луд. Кога плачете, ризикувате да ве наречат сентиментален. Кога ќе се отворите пред некој друг, ризикувате да...

Добра вест за љубителите на пиво

Добра вест за љубителите на пиво, Вашиот омилен пијалак може да ви помогне да го зголемите нивото на таканаречниот “добар холестерол” во организмот. Врз основа на...

Селфи стаповите почнаа да се сметаат за опасни

Се повеќе музеи, забавни паркови и стадиони ширум светот ја забрануваат употребата на селфи стаповите, сметајќи дека тие се ризик за безбедноста. На пример, организаторите...

Спиењето на грб може да е ризично за бремените жени

Бремените жени кои спијат на грб имаат 5 пати поголеми шанси за мртвородено бебе или бебе со помала тежина, тврдат американските научници. Повеќе од четвртина...

Доматите како превенција од мозочен удар

Исхраната богата со домати може да резултира со смалувањето на ризикот за мозочен удар, тврдат научниците од Финска од универзитетот во Кјопиј. Нивните сознанија се...

Што е поштетно – седење пред телевизор или пред компјутер?

Мажите кои седат пред телевизор по четири часа дневно, значајно го зголемуваат својот ризик од развој на рак на цревата, заклучиле истражувачите од Универзитетот...

ВНИМАВАЈТЕ: Миризливите свеќи и освежувачите се штетни по здравјето

Новите студии покажаа дека миризливите свеќи и освежувачите на воздухот можат да претставуваат сериозен ризик за здравјето на луѓето. Ова не се однесува само на...

Популарно